„Tavaszi szél ébredezz, magyar zászló lengedezz!” – Március 15. ünnepe óvodánkban

Az ünnepek különböznek az óvodai mindennapoktól. Az ünnepre való készülődés, a közös tevékenységek, a közös élmény fokozza a gyerekek közösséghez való tartozását.

A gyerekek számára is fontos, hogy életkori sajátosságainak megfelelő módon részesei legyenek nemzeti ünnepeinknek. Érezzék, hogy az ünnep mindig magasabb, különlegesebb nap életünkben. Az életkoruknak megfelelő megemlékezéssel alapozhatjuk meg a szülőföld, a haza szeretetének érzését.

A gyerekek életkori sajátosságaiból adódóan az ünnep jelentőségét elsősorban külső jegyekből érzékelik a megélt, megtapasztalt érzések alapján (pl.. zászló, kokárda, ünneplő ruha, dekoráció), ezért minden csoport a gyerekekkel közösen, az ünnepet megelőző napokban ünnepi díszbe öltöztette a csoportszobákat.

Különböző tevékenységekkel (zászlókészítés, kokárdakészítés, színes csákó hajtogatás, várépítés-katonás játékok) is készülünk. Verseket, dalokat tanultunk, hallgattunk és énekeltünk indulókat, meneteltünk „katonásan”.

Az ünnep napján minden gyerek, és felnőtt ünneplőbe öltözve kokárdát tűzve érkezett.

A Baross 81 tagóvodában a csoportok közös ünneplésre gyűltünk össze a tornateremben, ahol beszélgettünk az ünnepről, közösen verseltünk, énekeltünk, meneteltünk, huszárokról szóló filmet néztünk meg. A gyerekek igazi kardok, és ágyú maketteken keresztül ismerkedhettek meg a katonák által használt fegyverekkel.

A közös ünneplés után minden csoportban szerveztünk különböző, az ünnephez kapcsolódó, tevékenységet (kard hajtogatás, katona próba, zászló készítés, huszárló készítés), melyeken az óvodapedagógusok és a dadus nénik kíséretével a többi csoport tagjai is részt vehettek.

A Baross 79 óvodában is változatos tevékenységekkel ünnepeltek. (táncház, kardvívás, kézműveskedés, interaktív tankocka).

Több csoport az ünnepnapon, vagy az azt megelőző napon sétát szervezett a Petőfi és a Kossuth szoborhoz, ahol saját készítésű zászlókat helyeztek el.

Hisszük, hogy a jó hangulatú, változatos tevékenységekkel tarkított közös és méltó ünneplés gyermekek hazaszeretetének és a szülőföldhöz való kötődésének, és a közösségi érzésének erősítését szolgálja.

Keszthelyi Lászlóné
óvodapedagógus